Zalety zastosowania stali nierdzewnej w poręczach i balustradach

Zalety zastosowania stali nierdzewnej w poręczach i balustradach

Balustrady i poręcze spełniają ważne funkcje praktyczne, ponieważ zapewniają bezpieczne poruszanie się po schodach. Jest to element użytkowy, wykorzystywany na co dzień, dlatego powinien cechować się dużą wytrzymałością oraz możliwością łatwego czyszczenia. Jednocześnie balustrada jest także częścią wystroju wnętrza, który powinien stanowić harmonijną całość z innymi elementami wyposażenia. 

Jednym z rozwiązań, które można wykorzystać do konstrukcji poręczy oraz balustrad jest stal nierdzewna, wyróżniająca się przede wszystkim dużą trwałością. Wytrzymałość sprawia, że elementy z tego materiału są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Chrom, znajdujący się w stali nierdzewnej, tworzy na jej powierzchni warstwę ochronną, zabezpieczającą stal przed korozją. Dzięki temu jest to materiał, który nie wymaga zabiegów konserwujących oraz przez lata zachowuje piękny połysk. Balustrada nierdzewna jest łatwa w pielęgnacji oraz czyszczeniu, do mycia stali nierdzewnej można wykorzystywać zwykłe, delikatne detergenty i nie ma konieczności stosowania żadnych specjalnych środków myjących. Jednocześnie jest to materiał cechujący się dużymi walorami estetycznymi, pasującymi między innymi do nowoczesnego wystroju wnętrza. Stal można łączyć z drewnem, na przykłada z twardymi i ciężkimi gatunkami, takimi jak dąb oraz jesion. Bardzo dobrze prezentuje się również razem ze szkłem. W tego typu balustradach wykorzystywane jest szkło hartowane, które zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ w przypadku rozbicia rozpada się na fragmenty o tępych krawędziach.

Balustrady schodowe ze stali nierdzewnej spełniają wysokie wymagania dotyczące jakości i stanowią połączenie praktycznego, funkcjonalnego oraz trwałego rozwiązania z wysokimi walorami estetycznymi. Ze względu na ich uniwersalny charakter oraz możliwość łączenia z różnymi materiałami, można je wykorzystać w wielu różnych aranżacjach wnętrza. Sprawdzają się doskonale  jako cześć nowoczesnego, ale także bardziej tradycyjnego wystroju.